Logo Gmina Jarosław

News

News zdjęcie id 382

Jubileusz 140-lecia Szkoły w Pełkiniach

07.12.2018

        Szkoło moja! Nie myśl, że gdy wyjdę od Ciebie, to Cię zapomnę – takie motto przyświecało spotkaniom absolwentów, byłych pracowników, mieszkańców Pełkiń i innych przyjaciół szkoły, którzy licznie przybyli na wspólne świętowanie. Uczniowie, rodzice i nauczyciele placówki, chcąc jak najlepiej przyjąć wszystkich wyjątkowych gości, zadbali o każdy szczegół. Między innymi opracowano monografię szkoły, przygotowano liczne plansze ze zdjęciami z dawnych lat, które wspólnie tworzyły kronikę 140-letniego istnienia pełkińskiej podstawówki oraz zadbano o nowy wystrój szkoły.
               Pierwszy dzień Jubileuszu był wprowadzeniem w świętowanie. Tego dnia nastąpiło poświęcenie i odsłonięcie pamiątkowej tablicy z wizerunkiem patrona szkoły bł. o. Michała Czartoryskiego będącej podziękowaniem dla wszystkich, którzy tworzyli historię szkoły i sercem, talentem i pracą przyczynili się do jej rozwoju. Tablicę wykonał pełkiński artysta, ojciec jednej z uczennic pan Ryszard Matwij. Odsłonięcia tablicy dokonał Wójt Gminy Jarosław pan Roman Kałamarz. Następnie odbyło się uroczyste otwarcie klasy szkolnej, której wystrój nawiązywał do dawnych lat. Stare zielone ławki, książki i elementarze, pióra, kałamarze i stalówki, drewniane zabawki, tarcze i mundurki szkolne oraz inne dawne przedmioty zgromadzone w sali budziły sentyment wśród absolwentów. Pozwalały na podróż w czasie, przenosiły do lat młodości, wzruszały i wywoływały liczne wspomnienia. Aktualni uczniowie szkoły z zaciekawieniem oglądali wszystkie zgromadzone przedmioty. Dzieci próbowały pisania piórem i przeglądały elementarze, porównując je z dzisiejszymi podręcznikami. Lekcją historii i okazją do wspomnień było także zwiedzanie przyszkolnego muzeum, w którym zgromadzono dawne meble, sprzęt rolniczy i rzeźby. Zbiory przekazał szkole lokalny artysta, mieszkaniec Pełkiń, miłośnik historii wsi pan Władysław Chajko. Później absolwenci i dawni pracownicy zwiedzali szkołę, komentując i podziwiając to, jak się zmieniła i rozbudowała,  przy kawie dzielili się licznymi refleksjami i wspomnieniami. Dzień ten upłynął w bardzo miłej atmosferze.
              Główne uroczystości zaplanowano na drugi dzień Jubileuszu. Rozpoczęto je mszą świętą, podczas której poświęcono nowy sztandar szkoły. Następnie w pięknym pochodzie przy dźwiękach orkiestry przemaszerowano do szkoły, gdzie odbyła się uroczysta akademia.
Swoją obecnością uświetniło ją wielu znamienitych gości, wśród których znaleźli się m. in. przedstawiciele rodziny Czartoryskich: pani Barbara Czartoryska, pani Irena Czartoryska-Bylicka, pan Witold Czartoryski. Obecni byli także przedstawiciele władz gminy na czele z panem wójtem Romanem Kałamarzem oraz przedstawiciele kuratorium oświaty. Wśród zaproszonych gości dyrektor szkoły w Pełkiniach pan Leszek Szczybyło powitał także posła na Sejm RP pana Mieczysława Kasprzaka, panią Elżbietę Grunt sekretarz gminy, sołtysa Pełkiń pana Dariusza Czerebę,  dyrektora ZEAS-u pana  Edwarda Pączkę oraz innych dyrektorów szkół z terenu Gminy Jarosław, radnych mijającej kadencji i dawnego gminnego inspektora oświaty pana Władysława Brzyskiego. Na uroczystość przybyli również dawni przewodniczący rady rodziców oraz obecna przewodnicząca pani Małgorzata Michno. Wśród gości znalazł się także absolwent szkoły pan Kazimierz Chrapka, który na tę okazję przyjechał specjalnie z Kanady i podczas mszy śpiewał i grał na organach. Tego dnia absolwenci, przyjaciele szkoły i mieszkańcy Pełkiń także bardzo licznie przybyli na uroczystości.
Przed tak licznie zgromadzoną publicznością dokonano przyjęcia sztandaru szkoły, na którym tradycyjnie umieszczone są godło państwowe i wizerunek patrona. Następnie uczniowie, przedstawiciele wszystkich klas złożyli uroczyste ślubowanie na nowo otrzymany sztandar. Była to wzruszająca chwila, która poruszyła serca uczniów, rodziców i nauczycieli. Po prezentacji sztandaru na scenie wystąpili uczniowie szkoły i zaprezentowali specjalnie z tej okazji przygotowany program artystyczny. Składał się on z wielu scenek przedstawiających całą 140-letnią historię szkoły. Zaprezentowano sylwetkę patrona oraz historię rodziny Czartoryskich z Pełkiń, która przyczyniła się do powstania pierwszej wiejskiej szkoły. Wspomniano o wielu wydarzeniach z historii, które nierozerwalnie wiążą się z historią szkoły i miejscowości. Szczególną uwagę poświęcono dwóm wydarzeniom z historii: odzyskaniu  niepodległości, bo przecież w tym roku odchodzimy stulecie tego wydarzenia oraz powstaniu warszawskiemu, podczas którego zginął pochodzący z Pełkiń patron szkoły bł. o. Michał Czartoryski. Widzowie przeżywali wiele emocji. Mieli także okazję do śmiechu podczas oglądania scenek z dawnej szkoły, ze szkoły z czasów PRL-u i szkoły współczesnej. Scenki, choć wesołe, zmuszały do porównań i  refleksji. Widzowie mogli także wspólnie pośpiewać wraz ze szkolnym chórem. Dla absolwentów szczególnie atrakcyjna i sentymentalna okazała się śpiewana także po rosyjsku piosenka „Zawsze niech będzie słońce”. Występ uczniów uatrakcyjniła wyświetlana prezentacja multimedialna zawierająca obrazki związane z przedstawieniem i mnóstwo zdjęć z historii szkoły. Niezwykle ciekawym okazał się także prezentowany podczas uroczystości film o historii szkoły w Pełkiniach. W swoim przemówieniu dyrektor szkoły pan Leszek Szczybyło podkreślał, że szkoła była jest i będzie centrum życia społecznego i kulturalnego wsi. Po akademii wręczono gościom pamiątkowe upominki i pokrojono jubileuszowy tort a później nastał czas na indywidualne rozmowy i wspomnienia. Goście wpisywali się do księgi pamiątkowej, zrobiono wiele wspólnych zdjęć a wieczorem odbył się Bal Absolwenta.
         Podczas dwudniowego Jubileuszu 140-lecia Szkoły w Pełkiniach miało miejsce wiele wydarzeń. Wszystkie na długo pozostaną w pamięci zaproszonych gości, absolwentów, rodziców, nauczycieli i uczniów. Dla wielu starszych uczestników tego spotkania rozbudzone wspomnienia były okazją do wzruszeń i powrotu do czasów dzieciństwa. Młodsi mieli okazję lepiej poznać historię szkoły i historię swojej miejscowości. Wszyscy zaś uświadomili sobie, że są częścią większej społeczności, że tworzyli i tworzą historię szkoły, że szkoła i wieś to nasza mała ojczyzna.

Wójt gminy zaprasza

ELŻBIETA GRUNT

Wójt Gminy przyjmuje interesantów w dni pracy Urzędu, w godz: 8:00 do 15:00.

Urząd Gminy Jarosław

URZĄD GMINY JAROSŁAW

ul. Piekarska 5
37-500 Jarosław
tel. 16 624 86 10
e-mail: gmina(malpa)ug.jaroslaw.pl

DANE GMINY JAROSŁAW:

NIP: 792-203-26-21, REGON: 650900482

NR KONTA GMINY JAROSŁAW:

BNP PARIBAS oddział Jarosław

50 2030 0045 1110 0000 0094 6410

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.